Każdy z nas ma swoje magiczne miejsca w których lubi przebywać. Takim miejscem może być balkon lub taras. To właśnie tam możemy usiąść w letnie dni z dobrą książką, w otoczeniu roślin, które są piękne i cudownie pachną.Miejsca te mają jeszcze tą zaletę, że są blisko, w zasięgu ręki. Oferta roślin na balkony i tarasy w ostatnich latach bardzo się poszerzyła nie tylko o nowe odmiany, ale nawet o nowe gatunki i rodzaje. Niekwestonowanym liderem są pelargonie bluszczolistne, które same się oczyszczają z przekwitłych kwiatów. Dobrze znoszą wystawy w pełni nasłonecznione, jak i półcieniste.

Nadal modne są surfinie, polecane szczególnie do większych pojemników wiszących. Dużą popularność zdobyły fuksje, których uprawa jest możliwa w miejscach zacienionych. Z gatunków o dekoracyjnych liściach królują kocanki włochate oraz komarowiec. Z roślin rzadziej uprawianych polecić można kalibrachoę. Odmiany z grupy Million Bells kwitną bardzo obficie,kwiaty przypominają te u petuni,ale są dużo mniejsze, ale bardzo liczne. Rośliny te nadają się do kompozycji z innymi kwiatami o kontrastowych barwach,jak np.werbeny, heliotrop, bacopa. Ciekawą rośliną balkonową jest diascja o bogatej kolorystyce kwiatów,doskonała do zestawień z wieloma roślinami , jak np. pelargonie,fuksje,kocanki,bidens.Rośliny rosnące na balkonach wymagają szczególnej uwagi. Sadzać rośliny należy zastosować podłoże specjalnie do tego przeznaczone np.seria podłoży SUBSTRAL OSMOCOTE.

To ziemia zawierająca bazową dawkę nawozu. Dodatkowo wzbogacona jest składnikami odpowiadającymi specjalnym wymaganiom różnych grup roślin, np;poprawiającym strukturę podłoża keramzytem lub krzemionką czyli glinką, Warto również zastosować Osmocote hydrożel który długotrwale utrzymuje w podłożu składniki pokarmowe ,poprawia warunki wodne w glebie. Wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozu długodziałającego np. Osmocote Burza Kwiatów który miesza się z ziemią podczas sadzenia roślin. Jest to nawóz ze specjalną formulacją o podwyższonej ilości fosforu i potasu do kwiatów balkonowych. Nawóz uwalnia się w podwójnej dawce, aby zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie roślin na składniki pokarmowe. Działa przez ok. czterech miesięcy; maj-sierpień.