Wczesna wiosna to czas sadzenia drzew i krzewów owocowych. Drzewa owocowe sprzedawane są z odkrytymi korzeniami lub w pojemnikach. Rośliny z odkrytymi korzeniami sadzi się w okresie spoczynku – wczesną wiosną lub jesienią. Rośliny uprawiane w donicach można sadzić przez cały sezon, nawet gdy są w fazie owocowania.

Drzewa umieszcza się w dołkach dwukrotnie większych niż bryła korzeniowa. Przed sadzeniem usuwa się korzenie połamane i martwe, a pozostałe, zależnie od wielkości rośliny, przycina się przeciętnie na długość ok. 20 cm. Wskazane jest moczenie korzeni przez kilka godzin w wodzie, można do niej dodać środek zapobiegający chorobom grzybowym, np. Topsin. Drzewka sadzimy 2-3 cm głębiej niż rosły w szkółce, pamiętając, aby miejsce szczepienia zawsze znajdowało się nad powierzchnią gleby. Krzewy porzeczek i agrestu sadzimy 5-10 cm głębiej, niż rosły w szkółce – sprzyja to lepszemu rozkrzewianiu się roślin.
Bardzo ważnym zabiegiem po posadzeniu drzewka jest jego przycięcie. Cięcie ma na celu przywrócenie równowagi między częścią nadziemną drzewka, a korzeniami uszkodzonymi w czasie wykopywania drzewek ze szkółki. Przycięte gałązki należy posmarować specjalną maścią zabezpieczającą rany (np. Funaben).
Jeśli nie zmniejszymy korony drzewka to czas jego adaptacji i przyjęcia znacznie się wydłuży, a nawet może dojść do uschnięcia drzewka.

Mikoryza

Sadząc krzewy owocowe warto wspomnieć o mikoryzie. Szczepionka mikoryzowa powoduje lepsze zaopatrzenie roślin w wodę – zwiększenie powierzchni chłonnej korzeni o około 1000 razy w porównaniu z korzeniami niemikoryzowanymi, zwiększenie przyswajalności substancji odżywczych, poprawę wzrostu, kwitnienia, a tym samym zwiększenie plonu roślin. Mikoryza zwiększa odporność roślin na niesprzyjające warunki środowiska, np. suszę, niewystarczającą dostępność składników pokarmowych w glebie. Ważną funkcją, jaką spełniają grzyby mikoryzowe jest biologiczna ochrona roślin przed patogenami glebowymi powodującymi choroby roślin, a także przed nicieniami. Na stosowanie mikoryzy dobrze reaguje wiele roślin, np. Borówka Wysoka. Mikoryza umożliwia rozwój korzeni w podłożu o niskim ph.
Stosując szczepionki mikoryzowe należy zastosować odpowiednią dla danego gatunku rośliny. Istnieje wiele rodzajów szczepionek mikoryzowych dla wszystkich roślin wrzosowatych, dla roślin iglastych, szczepionka uniwersalna dla roślin ozdobnych, warzyw i truskawek, do trawników. Zalecanym produktem przy sadzeniu drzewek, roślin cebulowych czy bulwiastych jest także PODKORZENIACZ-BIO firmy EcoDarpol. Jest to naturalny produkt na bazie BIOHUMUSU. Zawiera składniki działające supresyjnie względem patogenów oraz naturalne stymulatory korzystnie wpływające na rozwój systemu korzeniowego. Łagodzi stres przy przesadzaniu roślin, pozwalając na dobre ukorzenianie się .
Posiadamy w sprzedaży szeroki asortyment drzew i krzewów owocowych w promocyjnych cenach. Zapraszamy na zakupy.