Wielkimi krokami zbliża się wiosna, w związku z tym czas rozpocząć prace porządkowe w naszych ogrodach. Marzec w ogrodzie to przede wszystkim czas bielenia drzew owocowych. Jeżeli bielenie nie zostało wykonane w styczniu lub w lutym to zróbmy to teraz, bowiem najczęściej słoneczne a zarazem mroźne dni zdarzają się właśnie w marcu. Bielenie to zabieg pielęgnacyjny stosowany w sadownictwie, służący ochronie drzew owocowych zimą i wczesną wiosną przed rozgrzewającym działaniem promieni słonecznych. Zabieg polega na pokrywaniu pni, a także grubszych gałęzi, szczególnie konarów wapnem. Bieli się również niektóre krzewy owocowe, zwłaszcza te o wyraźnym pniu nie zacienionym przez gałązki.

Bielenie drzew owocowych

Pobielając wapnem można dodać środek grzybobójczy Topsin M500SC firmy Target, który dodatkowo zabezpiecza korę drzew przed wystąpieniem chorób grzybowych.

Na początku miesiąca tniemy krzewy agrestu i porzeczek, pod warunkiem, że temperatury powietrza będą dodatnie. Wycinamy pędy najstarsze, które owocowały oraz chore lub leżące. Na początku marca można również ciąć jabłoń i gruszę. Po zabiegu tym powinno się zabezpieczyć rany smarując je specjalnymi maściami jak Funaben lub emulsją z dodatkiem 2% Topsin’u.

Przycinanie krzewów porzeczek

Jeżeli temperatury powietrza są dodatnie, powyżej 5ºC możemy wykonać pierwszy zabieg środkiem jakim jest Promanal 60EC. Jest to preparat na bazie oleju parafinowego, który przeznaczony jest do niszczenia stadiów zimujących owadów i roztoczy na drzewach, krzewach owocowych i ozdobnych. W szczególności przędziorków i mszyc.
Pamiętajmy również o brzoskwiniach, które bardzo cierpią z powodu kędzierzawości liści. Pierwszy zabieg rozpoczynamy w stanie bezlistnym gdy temperatura powietrza wynosi powyżej 7ºC. Zazwyczaj robi się to od końca lutego do końca marca. Oprysk należy wykonać preparatami Substral takimi jak Sylit 65WP. Natomiast pozostałe drzewka i krzewy wczesną wiosna należy opryskać preparatem zabezpieczającym przed chorobami grzybowymi typu Miedzian 50WP. Jest to środek o działaniu powierzchniowym do stosowania zapobiegawczego w ochronie przed chorobami w amatorskiej uprawie drzew owocowych i roślin warzywnych w ogrodach działkowych i przydomowych.

Przygotowanie tuneli i szklarń pod uprawy wczesnowiosenne

Początek marca to także czas aby przygotować tunele i szklarnie pod wczesnowiosenne uprawy. Przygotowując podłoże należy ziemię odkazić specjalnymi preparatami do tego przeznaczonymi jak Magnicur Energy.